Na današnjoj sednici Komisije za rodnu ravnopravnost razmatran je dopis Zaštitnika građana Republike Srbije o zastupljenosti žena u organima Grada Novog Sada, kao i o lokalnom mehanizmu za rodnu ravnopravnost.
S tim u vezi, Zaštitinik zahteva od Grada da dostavi podatke o broju muškaraca i žena i njihvoim funkcijama koje obavljaju u okviru organa Grada.
„S obzirom da je sprovođenje principa rodne ravnopravnosti u jedinicama lokalne samouprave od izuzetnog značaja za unapređenje položaja žena i dostizanje sveopšteg blagostanja društva, Zaštitnik građana, u skladu sa svojim nadležnostima, u cilju unapređenja ostvarivanja i zaštite ljudskih prava, sa posebnim osvrtom na prava žena, sprovodi istraživanje o zastupljenosti žena u organima jedinica lokalne samouprave u Republici Srbiji, kao i o lokalnim mehanizmima za rodnu ravnopravnost u skladu sa odredbama Zakona o ravnopravnosti polova“, stoji u dopisu Dopis Zaštitnika građana Republike Srbije.
Tim povodom Komisija je dostavila podatke o broju žena u okviru rada grada, gradskog veća, skupštine, odborničkih grupa, mesnih zajednica.
Komisija je konstatovala da su od 11 članova Gradskog veća zastupljene dve članice. Kada je reč o zaposlenima i rukovodiocima u Gradskoj upravi, 24 muškarca i 41 žena rukovode gradskim upravama, 82 muškarca naspram 146 žena rukovodioci su odeljenja i službi u okviru gradskih uprava, a broj zaposlenih na izvršilačkim pozicijama je 628 muškaraca i 421 žena. U skupštinskom parlamentu ima 49 odbornika i 29 odbornica, a funkciju zamenika predsednika Skupštine Grada vrši žena.
Međutim,smatraju u Komisiji, razloga zbog kojih je statistika ovakva ima nebrojeno mnogo.
“Trebalo bi da bude veća zastupljenost žena, ali imamo i taj problem da je ženema odbojna politika i svi su na distanci kada vide ženu da se bavi politikom, svi okreću glavu i ‘jao, evo je opet’. Mislim da je problem što se jako mali broj žena uključuje u politiku”, rekla je Mirjana Vasić, Komisija za rodnu ravnopravnost Novog Sada.
Vasićeva je navela i da je, što se tiče Skupštine, ispoštovan zakon koji nalaže da minimum 30% odborničkih mesta moraju imati žene. Pozitivno je i to što je u Skupštini Grada Novog Sada uspostavljen mehanizam za rodnu ravnopravnost, jer je Komisija stalno skupštinsko telo predviđeno Statutom, te da postoji osoba zaposlena u Upravi zadužena za poslove rodne ravnopravnosti, da je Skupština Grada usvojila Odluku o rodnoj ravnopravnosti i da Komisija za rodnu ravnopravnost sarađuje sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije pri sprovođenju Akcionog plana za primenu Nacionalne strategije za rodnu ravnopravnost.