Organizacioni, ili psiholozi u poslovnom okruženju, balansiraju između dve strane – poslodavca i zaposlenog, koji traže rešenje koje će biti na dobrobit i jednog i drugog u svrhu organizacionih ciljeva i to je ono čime se HR konsultanti bave, rekla je Sonja Ivković.
“Često, evo iz mog iskustva i prakse, mi se dešava da, recimo, CV, odnosno radna biografija kandidata sugeriše jedno, čovek uživo emituje sasvim drugačije sadržaje, a opis posla je, opet, sa jedne strane, definisan od strane poslodavca, a kada ja odem odem u stvarni kontekst, on izgleda drugačije. Tako da je meni potpuno jasno da postoji jako veliki raskorak između toga kako poslodavci vide proces potrage za kandidatima, a kako kandidati vide ceo taj proces selekcije”, navela je Ivković.
Stoga bi kandidatima trebalo približiti taj proces, a regruterima pojasniti i pomoći u konkretnim veštinama kako sprovesti proces regrutacije i selekcije na način da se zadovolji što više zainteresovanih strana.
“Ljudi koji nisu edukovani u tom smeru, njima nedostaje kontekst. I mislim da bi ključna reč, zapravo bila kontekst, jer vi podatke koje dobijate na bilo kom testovnom materijalu, samo po sebi nemaju posebnu upotrebnu vrednost, ukoliko vi nemate u glavi širu sliku i kontekst u smislu – šta to znači, šta povezanost određenih osobina sugeriše u realnom životu. Na papiru jedno, u realnom životu drugo”, rekla je Ivković.
Kako sa stanovišta poslodavca zaposliti najadekvatnijeg kandidata, a sa stanovišta kandidata kako sebe predstaviti na najbolji način, biće tema promotivnog predavanja 9. marta, a u okviru Treninga profesionalne selekcije pod sloganom “Hoćete da zapošljavate bez veze, ali da ne bude bez veze”. Ciljna grupa treninga su, navela je Ivković, studenti, ne nužno, psihologije i profesionalci koji rade u nekim HR službama.
“HR je, inače, sada skraćenica koja se popularno koristi za ljudske resurse. Pre se to zvala kadrovska služba, ali ono što su bili zadaci i ciljevi kadrovske službe su se drastično promenili da sad više ne možemo taj koncept i taj izraz da prenesemo, pa da to oslikava istu situaciju. U cilju tog treninga organizujemo i promotivno predavanje 9. marta u Centru Self u 19 časova”, kazala je Ivković.
Psihološki centar Self je nastao kao udruženje građana koje je osnovala grupa entuzijasta, doktoranata psihologije da se bave psihologijom na primenjenom nivou, a kroz ovaj centar promovišu značaj mentalnog zdravlja, psihologiju kao nauku koja može biti primenjiva u svakodnevnom životu.
Kompletnu emisiju “Press presek” možete pogledati OVDE.