Više od 40% svih žrtava saobraćajnoh nezgoda su mladi uzrasta od 16 do 24 godine i projekat U saobraćaj bezbedno vršnjaci namenjen je upravo njihovoj edukaciji.
Sam projekat podrazumeva vršnjačku edukaciju učenika prvih razreda srednjih škola kojima bi se ukazalo na opasnosti usled korišćenja mobilnih telefona u saobraćaju, kao i na posledice usled nekorišćenja sigurnosnog pojasa, odnosno kacige.
“Ono što je bitno jeste da se oni do ove uzrasne kategorije u saobraćaju pojavljuju i javljaju kao pešaci, biciklisti i putnici u automobilima i tek sticanjem njihovog starosnog uslova oni postaju i potencijalni vozači, najpre mopeda, motocikla, a kasnije i drugih vozila. Zato je ovo prava prilika da se njima samima sada i, kasnije, budućim vozačima, ukaže na te opasnosti i samim tim da se ukaže na uzroke, greške i na faktore bezbednosti saobraćaja”, rekla je Dragana Marković, Centar za unapređenje bezbednosti u saobraćaju.
Projekat je osmišljen tako da po dva delegirana učenika prvog razreda iz svake od novosadskih srednjih škola prisustvije edukaciji koju sprovode edukatori Centra, a ovako obučeni srednjoškolci svoja saznanja preneće vršnjacima u svojim školama. Prva obuka vršnjačkih edukatora sprovedena je u Srednoj školi Mileva Marić Ajnštajn, a planirane su još dve ovakve u drugim školama.
“Kroz ovu edukaciju učenici će imati priliku da, kako kroz svoje uključivanje u ovu obuku, steći će prošireno znanje o učešću u saobraćaju i oni će moći kasnije kroz realizaciju predavanja da na jedan adekvatan i savremen način svojim vršnjacima približe opasnosti u saobraćaju u cilju povećanja bezbednosti učesnika u saobraćaju”, rekla je Marković.
Uzroci crne startistike koja mlade svrstava u jednu od najugroženijih kategorija učesnika u saobraćaju su brojni, a među njima je, smatraju organizatori ovog projekta, nedovoljno ulaganje u edukaciju i prevenciju.
“Tako da ova edukacija zaista je neophodna. Već u startu edukovati mlad naraštaj kako da se ponašaju u saobraćaju, kako da, jednostavno, kultura saobraćaja treba da se podigne na jedan viši nivo”, rekao je Stanko Matić, direktor TŠ Mileva Marić Ajnštajn.
Situacija na terenu govori da su promene neophodne, s obzirom na činjenice da vozači sa jednom godinom iskustva izazivaju tri puta više saobraćajnih nezgoda nego iskusni vozači, te da mladi značajno stradaju i kao putnici u vozilima kojima upravljaju njihovi vršnjaci.