Sa javnim nastupom i kulturom govora u praksi smo suočeni od malena. Ipak, kroz formalno obrazovanje o ovim itekako važnim stvarima gotovo da nema reči. Dok se obrazujemo, međutim, omiljeni profesori su oni koji drže pažnju i koji neretko mučne i dosadne teme prezentuju na zanimljiv način. Đaci su, sa druge strane, od prvih školskih dana suočeni sa tremom i nesigurnošću dok pred nastavnicima i drugarima iz razreda izlažu naučeno gradivo ili prezentuju rad na određenu temu.
Ovaj jaz u formalnom obrazovanju prepoznalo je Udruženje „Izražajnost“ koje već pet godina sa učenicima i nastavnicima radi na unapređivanju veština javnog nastupa. Krajem prošle nedelje, otpočele su radionice u kojima će 300 novosadskih đaka osnovnih i srednjih škola u narednih meseci steći osnovne veštine kulture govora i javnog nastupa.
Govor na javnom nastupu je veština 21. veka, kaže Roksandić, inače master komunikolog, koji dodaje da je važno o ovoj temi edukovati mlade dok su još u fazi razvoja, jer će im to znanja služiti za ceo život.
Do sada je kroz radionice Udruženja Izražajnost širom Srbije i regiona prošlo nekoliko hiljada dece i Roksandić ističe da su statistika, ali i njihovo iskustvo, pokazali da od grupe koju čini prosečno tridesetoro dece, svega nekoliko njih ima izgrađene veštine uspešnog komuniciranja ili neku vrstu talenta. Međutim, naglašava on, iz radionice u radionicu, sve više dece pokazuje napredak.
Dosadašnje iskustvo pokazalo da je da su novosadska deca izuzetno hrabra, naglašava Roksandić. Oni će u naredne četiri radionice raditi na pravilnom disanju, poboljšavanju artikulacije, neverbalnoj komunikaciji, sauočavanju sa tremom i ostalim veštinama neophodnim za uspešan javni nastup.
Rečitost je isplativa, zaključuje Roksandić, bez obzira kojom se profesijom polaznici ove radionice budu bavili u budućnosti.