Radi se o bakterijama koja su posebna pretnja ljudima koji imaju smanjen imunitet, koji leže u bolnicama, ali i pacijentima kojima je ugrađen intravenski kateter.
“Postoje bakterije koje su rezistentne na antibiotike, postoje, zapravo, mikroorganizmi koji su rezistentni na lekove. Bakterije su rezistentne na lekove zato što su antibiotici lekovi koji se specifično koriste protiv bakterija. Oni ubijaju bakterije, ili ih sprečavaju da se razmnožavaju. To je danas već svetski problem, ne samo zbog toga što nam otežava izlečenje određenih bolesti, produžava vreme lečenja, već zbog toga što onda lečenje postaje skuplje”, rekla je dr Slavica Berar, lekarka opšte medicine.
Visoku i srednju otpornost imaju bakterije kod kojih je utvrđeno da sve više postaju otporne na lekove, one koje uzrokuju više uobičajenih bolesti, kao što je na primer trovanje hranom.
“Mi antibioticima napadamo neke njihove delove koje oni uzimaju kao svoje slabe tačke i modifikuju ih, tako da ti delovi ne budu slabe tačke. Zato, ako smo tretirali bakteriju određenim lekom, a ona nije u potpunosti uklonjena, ona ima prostora da se modifikuje. Značajno je da se kaže da pacijenti koji ne uzimaju antibiotike nisu zaštićeniji od drugih pacijenata koji uzimaju, zato što se ne radi o imunitetu čoveka, već o samom sloju bakterija”, navela je dr Berar.
Ona je preporučilada se posebno vodi računa o higijeni, da se redovno peru ruke jer su bakterije prenosive i, ukoliko se adekvatno ne leče, mogu dovesti i do kobnih posledica po pacijenta.