Nakon bombardovanja Srbije od strane NATO snaga i brojnih žrtava i materijalanih razaranja, koji su još uvek su živi sećanjima njenih građana, sve potonje sporazume i ugovore sa tom alijansom nije trebalo potpisivati, smatra general – major u penziji Božidar Delić.
Stoga su, smatra on, normalne negativne reakcije u javnosti posle potpisivanja Zakona o potvrđivanju sporazuma sa NATO-om, a biće ih, kako je rekao, još i više.
“Jer na mitingu koji Srpska radikalna stranka organizuje 24. marta, na dan početka bombardovanja 1999. godine, biće pomenuti svi ti sporazumi i biće izražen protest, ne samo ove stranke, nego i svih drugih političkih snaga koje će biti zajedno sa nama na tom mitingu”, kazao je Delić.
Potpisivanje ključnog sporazuma sa NATO (Status of Forces Agreement, SOFA) u januaru 2014. godine i, nedavno, Zakona o potvrđivanju sporazuma sa NATO-om, predstavlja samo finale priče koja je počela 5. oktobra 2000. godine, dodao je pukovnik u penziji Goran Jeftović. Stoga je, prema njegovom mišljenju, teško govoriti o nekakvoj vojnoj neutralnosti Srbije, kada je, kako je naveo, duh NATO-a duboko zašao u našu vojsku.
“Mi smo je reformisali po NATO standardima i procedurama, njihovim operativnim sposobnostima, interoperabilnim, a to su sve njihovi izrazi. Imamo sa njima nekih 6 do 7 potprograma, imali smo, imamo i danas važeću, grupu za reformu NATO – Srbija, zatim poverilačke fondove putem kojih su nam od 2005. do 2007. godine uništili milion i 400 hiljada protivpešadijskih mina, 1.200 raketa za sisteme strela, više stotina hiljada protivtenkovskih mina. Po čijim nalozima? Po nalozima SAD koje nisu potpisnice Otavske konvencije, a nas su uterali u to i iskasapili nam odbranu”, naveo je Jeftović.
Sa Rusijom, sa druge strane, Srbija ima potpisan Sporazum o međuarmijskoj saradnji, kakav ima i sa preko 65 država u svetu, dodao je Jeftović i zaključio da je to način na koji smo mogli da sarađujemo i sa NATO-om.
U prilogu pogledajte i šta sugrađani misle o tome da li sporazumi sa NATO mogu da donesu neku korist našoj zemlji.
Emisiju “Press presek” možete pogledati OVDE.