
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je predsednicu vlade Anu Brnabić, sve članove vlade, kao i predstavnike obaveštajnih i bezbednosnih agencija na konsultacije nakon saopštenja Evropske komisije u kojem se kaže da se slučajevi Katalonije i Kosova ne mogu porediti, objavio je “Blic” on-line.
Posle katalonskog referenduma i stava Evropske komisije da je taj referendum nelegalan, valjda je jasno koliko je teško čuvati nezavisnost Srbije, rekao je danas predsednik Aleksandar Vučić.
“Kako ste legalnim proglasili otcepljenje Kosova čak i bez referenduma, i kako su to 22 zemlje Evrospke unije legalizovale to otcepljenje, rušeći evropsko pravo i temelje evropskog prava, na kojem se temelji evropska politika i politika EU”, zapitao je Vučić.
Svetski centri moći igrali su se kada su mislili da mogu da prekrajaju granice na Balkanu jer region ne pripada Evropskoj uniji, a sada, kada je “mečka došla pred njihova vrata”, e, sada je, rekao je Vučić, situacija mnogo ozbiljna…
Ovo je najbolji primer dvostrukih aršina i licemerja svetske politike, zaključio je Vučić.
“Branićemo evropske principe i demokratiju, ali ćemo štititi svoju nezavisnost” rekao je Vučić.
Brisel: KOSOVO MOŽE, KATALONIJA NE!
KOSOVO i Katalonija nisu isto, kao što nisu isto Srbija i Španija! To je danas poručio glavni portparol Evropske komisije Margaritis Shinas, odgovarajući na brojna pitanja okupljenih novinara, povodom održanog referenduma u Kataloniji. Na novinarsko pitanje koja je pravna razlika između Katalonije i Kosova koje su mnoge zemlje EU, ali ne i Španija, priznale, i postoji li razlika u tretmanu između zemalja EU i onih van nje, Shinas je odgovorio:
Koja je razlika između Španije i Srbije, ako sam dobro razumeo? Španija je zemlja članica!
Na dodatno pitanje da li to onda znači da bez problema može da se krši ustavni poredak zemalja van EU, u ovom slučaju Srbije, ali ne i unutar Unije, Shinas je ponovio da je Španija članica EU i poručio:
Poznato je da je za priznanje Kosova postojao veoma specifičan kontekst koji je usvojio Evropski savet posle deklaracija UN i više rezolucija UN i međunarodne zajednice u okviru veoma precizne geopolitičke logike i veoma specifičnog konteksta. Za Evropsku komisiju situacija u potpunosti nije uporediva.
Što se tiče Katalonije, EK je danas izdala saopštenje u kom se ističe da, na osnovu španskog ustava, glasanje nije bilo legalno.
Osim ovog isključivo pravnog aspekta, EK je istovremeno pozvala i na smirivanje situacije.