“Ta razdvojenost je nešto što i sam Ustav nalaže. A kod nas je normalizovano ono što po civilizacijsko-sekularizacijskim merilima ne bi trebalo biti normalno i dopušteno”, rekao je za portal 021.rs Sadžakov, koji je profesor etike na Novosadskom univerzitetu.
Ocenio je da je direktorka OŠ u Sečnju Olivera Marjanović “svojim gestom unela bar malo svetlosti u srednjovekovni mrak”.
“Primitivci sve prilagođavaju vlastitoj meri, pa tako imaju i svoje shvatanje običaja i vere. Ti nazovi vernici uglavnom nisu u stanju da pročitaju ni Novi zavet. Za njih je vera bacanje petardi, topovski udari, prejedanje po slavama i paljenje guma“, ocenio je Sadžakov.
Portal 021.rs piše i da Pokret slobodnih građana smatra da je nedopustiv javni linč direktorke Osnovne škole “Aleksa Šantić”, koja je savesno radila svoj posao tako što je zabranila verske obrede u ovoj školi povodom proslave školske slave Svetog Save.
“Srbija ima Ustav koji bismo svi morali da poštujemo, a po tom Ustavu Srbija je sekularna država i sveštenicima kao i verskim obredima nije mesto u obrazovnim institucijama. Pri tom moramo uzeti u obzir činjenicu da je Sečanj multietnička sredina u srcu Vojvodine gde bi moralo da postoji uzajamno poštovanje tradicija, ali nikako nametanje istih preko prosvete i obrazovnih institucija”, rekla je Ana Oreg predsednica Vojvođanskog odbora PSG i poslanica u Skupštini Srbije.
“Mislimo da ovim činom svima drži javni čas o tome kako se brani Ustav Republike Srbije, za nas i sve buduće generacije. Ova žena je istinski patriota i na njen čin bi svi trebalo da se ugledamo“, zaključuje Oreg.
Predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović reagovao je i na izjavu ministra Branka Ružića ocenjujući da je on doprineo argumentaciji onih koji nad direktorkom škole u Sečnju sprovode linč, tako što je “stao u odbranu slavskog kolača”.
Grbović je dodao da je nesporno održavanje manifestacija posvećenih Savi Nemanjiću, kao jednom od prvih pisaca na srpskom jeziku i utemeljivaču prvih škola u srednjevekovnoj Srbiji.
“Osnovna misija svih prosvetnih radnika jeste da afirmišu i promovišu prosvetiteljski karakter njegovog delovanja tako što će njegovo nasleđe predstavljati i proslavljati kao deo zajedničke kulturne baštine, umesto da svođenjem isključivo na nivo verskog obreda to nasleđe čine otrgnutim od značajnog dela građana Srbije koji nisu pravoslavne veroispovesti”, istakao je.
I Liga socijaldemokrata Vojvodine traži od države da stane u zaštitu direktorke škole koja je, kako navode, izložena progonu i medijskom linču zbog odluke o načinu proslave školske slave Svetog Save u školi.
“Pozivamo ministra i sekretara da svojim autoritetom zaštite direktorku i pokažu da Ustav Srbije nije samo mrtvo slovo na papiru, te da je njime jasno definisan sekularni karakter države”, ističe se u saopštenju ligaša.
Oni pozivaju i Regulatorno telo za elektronske medije (REM) i Savet za štampu da “učine sve da se prekine medijsko šikaniranje direktorke i da se kazne oni koji su u tome učestvovali”.
“Srbija ne sme postati srednjevekovna država u kojoj se drugačiji stav smatra izdajom i otpadništvom. Vreme lomača davno je iza nas”, zaključuje LSV.
Podsetimo, prethodno je danas reagovalo i nekoliko vojvođanskih nevladinih organizacija. Oni su pozvali građane Sečnja i Vojvodine i civilni sektor da zaštite i podrže direktorku.
Oglasio se i ministar prosvete Branko Ružić koji nije komentarisao napade i izveštavanje medija o direktorki već je istakao da mu je nezamislivo da se slavi Sveti Sava bez sečenja slavskog kolača.
U Osnovnoj školi “Aleksa Šantić” u Sečnju, odlukom direktorke, ove godine za obeležavanje dana Svetog Save nisu bili dozvoljeni verski obredi, odnosno nije bilo sveštenika, rezanja slavskog kolača i predaje kumstva, što je višedecenijska tradicija.
Objava na društvenim mrežama o obeležavanju školske slave koja je podeljena i u grupi Ateisti Srbije izazvala je burne reakcije roditelja osnovnoškolaca, ali i drugih meštana Sečnja.
(021.rs)