Izložba “Pšenica – od njive do trpeze”, koja je, uz propratni program i radionice prikazana sve o ovoj žitarici na jedan fenomenološki način, obeležila letnji program u Muzeju Vojvodine, svoj život nastavlja kroz publikaciju koja je rezultat rada interdisciplinarnog tima stručnjaka – Aleksandar Medović, arheobotaničar, Filip Forkapić, inžinjer poljoporivrede, Aleksandar Antunović, etnolog, Ildiko Medović, arheolog i saradnik za edukaciju Dragana Vujaklija.
Pšenica se na prostoru Vojvodine uzgaja i konzumira od pojave prvih ratara i stočara. Tokom skoro 8.000 godina u ovoj plodnoj ravnici uzgajano je 5 vrsta hlebnog žita, od kojih su tri vremenom nestale. Izložba je ispratila put posejanog zrna pšenice kroz vekove, od uzorane njive, preko žetve, vršidbe, čišćenja i sortiranja, mlevenja, sve do krajnjeg proizvoda – kaše, hleba, ali i piva. Proizvodnja pšenice se razvijala od neolitske, preko industrijske revolucije sve do digitalnog doba i predstavlja sinonim postojanja i prosperiteta, kažu u Muzeju Vojvodine.
Katalog koji će biti predstavljen sutra u Dunavskoj 35 donosi tekstove o pšenici u praistoriji, o obradi zemljišta, setvi, žetvi, vršidbi, skladištenju, preradi… Posebnu pažnju bude tekstovi o agrarnim ritualima i obrednoj praksi, gde je imala veliku ulogu, ali i pšenici na trpezi, od praistorije do antike, uz obilje recepata.
Na promociji publikacije će govoriti mr Tijana Stanković Pešterac, direktorka Muzeja Vojvodine, dr Sanja Mikić sa novosadskog Instituta za ratarstvo i autori. Predstavljanjem kataloga „Pšenica – Od njive do trpeze“ svečano će biti zatvorena istoimena izložba koju je od maja do septembra posetilo više od 25.000 posetilaca.