Praksa da se teorija koju studenti uče na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe potkrepi iskustvom iz prakse eminentnih advokata jedna je od retkih na čitavom Balkanu, rekao je redovni profesor i prodekan za nastavu ove visokoškolske ustanove Milorad Bajatović.
Anglosaksonsko i germansko pravo u našem pravosudnom sistemu, tj. u praksi, koriste i advokati i sudije i tužioci. Iako, kako napominje advokat, po Krivičnom zakoniku iz 2011. godine u praksi je dominantnije germansko pravo sa primesama anglosaksonskog.
“Anglosaksonski sistem je pravičniji i da je jednostavniji i izvodljiviji. Opet, tradicija je takva da se u našim krajevima primenjuje kontinentalni sistem. Međutim, on stalno evoluira. Nije to što je neko zapisao i tako ostane 500-600 narednih godina, on se menja. Evo, menja se anglosaksonski sistem, da se razumemo”, naveo je Štanjo.
U germanskom sistemu sudija presuđuje, zato prema mišljenju Štanja, suštinski posmatrano, anglosaksonski sistem mnogo je pravičniji, naročito sa aspekta osumnjičenog ili okrivljenoga, jer sudije je medijator i on pazi da postupak koji se vodi bude fer.
“Sva inicijativa je na strankama, s jedne strane tužioca, a druge strane okrivljenoga i njegove odbrane. A porota ili žiri, donosi odluku da li je neko kriv ili nije kriv i onda taj sudija anglosaksonskog sistema izriče presudu”, pojasnio je Štanjo.
Osim pravnika, na ovom fakultetu gostuju i poznati sportski radnici, te će idućeg ponedeljka akademcima gost predavač biti sportski delatnik Božo Maljković, najavili su iz ove ustanove.