U okviru ovogodišnjih Dunavskih dijaloga, otvorene su i poslednje izložbe novosadskih i slovenačkih umetnika.
U Likovnom salonu KCNS izloženi su radovi „Impulsi Dunava“ mlade novosadska umetnica Tijana Jevrić, a u galerijama SULUV, Malom likovnom salonu, Galeriji Bel art i novootvorenoj Galeriji Akademije umetnosti predstavljeni su radovi zajedničkog naslova “Maribor 2012 – Novi Sad 2022: Priroda umetnosti”, savremenih slovenačkih umetnika.
Koncept postavki “Maribor 2012 – Novi Sad 2022: Priroda umetnosti” zasnovan je na činjenici da je UNESCO prošle godine proglasio porečje Mure, Drave i Dunava prvim rezervatom biosfere sa 5 nacija na svetu.
Ovo područje, koje se proteže od Austrije, preko Slovenije, Hrvatske i Mađarske do Srbije, prostire se na 930.000 hektara duž 700 kilometara i najveći je rečni rezervat biosfere u Evropi sa izuzetnom prirodom i bogatim kulturnim nasleđem.
Brigu za prirodu kao čovekovog ambijentalnog staništa, autor i kustos izložbe, Peter Tomaž Dobrila, iskoristio je da bi ukazao na prirodu umetnosti kao čovekovog duhovnog utočišta.
Ovaj koncept povezanosti čoveka i prirode prikazuje i delo je „Učiteljica“ koje je 2010. godine naslikao umetnik Marko Jakše.
Izložba govori i o globalnim dešavanjima, kao i o Evropi i Evropskoj uniji, ali i o odnosima ljudi koji žive na ovom kontinentu.
Ovom izložbom Dunavski dijalozi ukazuju na desetogodišnjicu dobre saradnje Maribora i Novog Sada, dve Evropske prestonice kulture.
Poslednja etapa izložbe “Dunavski dijalozi 2022” biće otvorena do 16. septembra.