“Otpadno ulje – sirovina ili otpad?” naziv je okruglog stola održanog danas u Novom Sadu organizovanog u cilju da aktuelizuje stanje u oblasti prikupljanja otpadnih mineralnih i sintetskih ulja.
Otpadno ulje kod nas uglavnom se spaljuje ili odlaže tamo gde ne bi smelo, a jednom zagađenu životnu sredinu teško je i skupo vratiti u prvobitno stanje.
Otpadno ulje, pre svega u industriji, predstavljaju veliki problem i država preduzima značajne korake da kontroliše ovu vrstu otpada, jer postoji velika količina prijavljenog, a mala zbrinutog otpada, rekao je pokrajinski sekretar za zaštitu životne sredine i urbanizam AP Vojvodine, Nemanja Erceg.
Pravilna procedura sastoji se u tome da ga generatori otpadnog ulja pokupe, predaju ovlašćenim operaterima koji ga predaju na dalji tretman, a koji se, u većini slučajeva, sastoji od uklanjanja nečistoća, rafinacije i vraćanja u bazna ulja.
Dosadašnja praksa, kako je rečeno, pokazala je da se otpadna ulja prikupljaju u vrlo malom procentu i da tek oko 10 % bude sakupljeno i poslato na tretman, rerafinaciju ili energetsko iskorišćenje.
Nažalost, još uvek veći deo otpadnih mineralnih i sintetičkih ulja završava u životnoj sredini, nepravilno odloženo ili spaljeno na neadekvatan način, predstavljajući na taj način opasnost po zdravlje ljudi.
Okrugli sto održan u Novom Sadu je početak inicijative za unapređenje zakonske regulative u ovoj oblasti i pojačavanje kontrole inspekcijskih službi nad generatorima i operaterima ove vrste otpada, kako bi se sprečilo zagađenje koje nastaje usled nedovoljno razvijenog sistema.