Prosjačenje je najčešći oblik dečjeg rada u Novom Sadu, što je svakodnevno vidljivo na naprometnijim mestima, u baštama kafića i restorana u kojima goste opsedaju mališani, najčešće romske nacionalnosti, koji traže „neki dinar“.
Bilo da im daju novac ili ne, mnogi se zapitaju ko se i na koji način brine o toj deci, za koga prosjače i ko je zadužen da ih zaštiti i obezbedi normalne uslove za život kakve im garantuju konvencije o dečjim pravima.
Međunarodni dan borbe protiv dečjeg rada prilika je da se na problem dečjeg rada skrene pažnja javnosti, ali i nadležnih da pojačaju aktivnosti na njegovom rešavanju.
Tim Grada Novog Sada za borbu protiv trgovine ljudima i Policijska uprava Novi Sad organizovali su danas akciju u cilju edukacije sugrađana o prevenciji dečijeg prosjačenja.
Tim za borbu protiv trgovine ljudima i Policijska uprava Novog Sada kreirali su informativni materijal o problemu prinudnog prosjačenja kao jednog od oblika trgovine ljudima, sa akcentom na decu koja se nalaze u uličnoj situaciji.
S obzirom na to da je prosjačenje veoma zastupljeno u ugostiteljskim objektima, akciji se pridružilo i Udruženje ugostitelja Novog Sada, koje se složilo da edukativni materijal bude deljen gostima, kako bi zajedničkim snagama radili na zaštiti prava dece.
Policija i Tim za borbu protiv trgovine ljudima nemaju tačan podatak o tome koliko dece prosjači na ulicama Novog Sada, ali tvrde da je njihov broj prosečan i da nije povećan u poslednjih godinu dana.