Proces pristupanja Evropskoj uniji od Srbije će zahtevati da umnogome da svoje mišljenje i svoje vremenske okvire u kojima može da ih ispuni.
“Kada je reč o poglavlju 27 koje obuhvata zaštitu životne sredine i klimatske promene u pitanju je 10 posebnih podgrupa koje se bave različitim temama u oblastima životne sredine, od zaštite voda, vazduha, upravljanjem otpadom, buke, civilne zaštite, zaštite prirode i drugih stvari. Velika je stvar kada Ministarstvo zaštite životne sredine prihvati inicijativu civilnog društva i uključi ih u rad radnih grupa koje donose specifične planove određenih direktiva”, rekao je MSc Igor Jezdimirović iz Udruženja Inženjeri zaštite životne sredine.
Ova Okvirna direktiva treba da da preciznu sliku o tome koliko je Srbiji potrebno novca i koliko vremena da bi ono što ta direktiva propisuje i ispunila.
“To znači da ćemo od trenutka pristupanja Evropskoj uniji, kad Srbija postane članica, dobiti prelazni period koji može biti i do 16 godina za koji moramo da ispunimo sve ono što direktiva predviđa, tačnije da ćemo ne samo morati da unesemo u naše zakonodavstvo tu direktivu, nego da je i u potpunosti primenimo”, naveo je Jezdimirović.
Radna grupa u čijem će radu učestvovati Jezdimirović, ima sada zadatak da pripremi taj dokument i da u njega uvrsti sve rokove i potrebna finansijska sredstva.
Svakako će se, zaključio je Jezdimirović, potruditi da dokument u konačnici bude što kvalitetniji, jer će uticati na donošenje odluka i imaće višedecenijske posledice po pitanju upravljanja otpada.