Od kako se pre osam godina prvi par belih roda ugnezdio na nezavršenoj zgradi uz autoput na Klisi, ove selice ne prestaju da iznenađuju stručnjake za ptice, ali i širu javnost, kažu u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Novosadske bele rode naselile su visoke betonske stubove odakle imaju odličan pogled na deponiju na kojoj nalaze hranu, kao i sa obližnjih kopova šljunka i peska.
Ornitolozi Društva su 2017. u svojevrsnoj koloniji pronašli osam gnezda, da bi brojnost rasla sve do 2021. kada su izbrojana čak 33 para roda. Ove godine u koloniju je došao 31 par, a njih 26 uspešno je ostavilo potomstvo.
Prema rečima Milana Ružića iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Novi Sad se vekovima razvijao na močvarnim poljima koja su isušena i zatrpana zbog čega su nestala staništa ptica močvarica. Međutim, nekima od njih, poput roda i galebova, sada pogoduju komunalne deponije na kojima pronalaze nove izvore hrane, kao što su tone otpadne iz domaćinstava.
Poslednji nacionalni popis belih roda sproveden je 2014. i 2015. godine kada je u Srbiji prebrojano oko 1.350 gnezda, od čega ih je u Vojvodini bilo oko 1.100. Tada se u celom Novom Sadu gnezdilo svega tri para belih roda, a poslednjih godina njihova populacija u najvećem vojvođanskom gradu povećana je za više od 10 puta, tako da će krajem leta iz Novog Sada put Afrike krenuti najmanje 150 belih roda.