Digitalni kanali komunikacije sve češće se koriste za zastrašivanje, pretnje ili tzv. osvetničku pornografiju.
Osim putem društvenih mreža, skoro svi vidovi nasilja postali su deo svakodnevnih sadržaja i drugih elektronskih medija.
Žrtve jesu zaštićene zakonom i institucije nastoje da rade svoj posao, ali ne smeju izostati ni prevencija, zaštita i podrška.
Važan je razgovor, kako između žrve, njene porodice i podrške, tako i javni na ovu temu, o čemu je bilo reči i na nedavno održanoj tribini “Seksualno nasilje u onlajn prostoru” SOS ženskog centra.
Digitalno nasilje prelazi i u ralni prostor, navodi Ivana Perić psihološka savetnica SOS ženskog centra, jer je ono samo jedan od oblika na koji nasilnici nastavljaju zlostavljanje svojih žrtava.
Osnovna preporuka u slučaju bilo kakvog, pa i onlajn nasilja je da se ono prijavljuje policiji, jer je svaki oblik nasilja krivično delo, kazala je Perić.
Različiti oblici nasilja često u svesti žrtve, a i dela javnosti, još uvek nisu dovoljno prepoznati kao nasilje, zbog čega su i važne tribine, razgovori i medijski sadržaji koji će doprineti bržoj reakciji sistema i procesuiranja u slučajevima bilo kakvog zlostavljanja.