Zbog izbijanja epidemije koronavirusa u kineskom gradu Vuhanu su obustavljeni i vazdušni, železnički i drumski saobraćaj, a stanovnicima se savetuje da ne putuju van grada.
Osim u Kini, prijavljeni su slučajevi oboljevanja i na Tajlandu, u Japanu, Južnoj Koreji, Tajvanu i SAD.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da nema razloga za paniku i da u preduzete sve mere kako bi se sprečila da se taj virus pojavi u Srbiji koja je, kako je naveo, jedna od retkih zemalja koja na Infektivnoj klinici već ima reagense za utvrđivanje najnovijeg virusa.
Predstavnici Svetske zdravstvene organizacije i Instituta za javno zdravlje “Batut” naglašavaju da propisane mere preduzimaju sve nadležne službe.
Dr Marijan Ivanuša, direktor Kancelarije SZO u Srbiji rekao je da za sada Komitet SZO nije prihvatio zaključak da taj virus predstavlja pretnju za međunarodno zdravlje.
“Zbog toga jer se radi o virusu koji je nov, a koji u prvih mesec dana nije stvorio toliko ozbiljnu epidemiju međunarodnih razmera da bi oni mogli da zaključe da je to pretnja javnom zdravlju na globalnom nivou”, objasnio je on.
U “Batutu” navode da su hronični bolesnici pod povećanjim rizikom za dobijanje koronavirusa. Za sada ne postoji lek protiv korona virusa, čiji su simptomi groznica, otežano disanje i kašalj, a može da izazove i upalu pluća.
“Svi hronični bolesnici, sa šećernom bolešću, sa kardiovaskularnim oboljenjima, upalom pluća, mogu biti pod povećanjim rizikom za dobijanje koronavirusa”, rekla je direktorka “Batuta” doc. dr Verica Jovanović.
Opšta preporuka je da treba izbegavati sredine i prostore sa masovnim okupljanjima, primenjivati lične mere higijene i razmišljati o prenosu potencijalnog virusa kapljičnim putem i putem kontakta.