U oktobru prošle godine, u Srbiji su uvedene kovid propusnice – sertifikat koji potvrđuje da je osoba vakcinisana, da je preležala korona virus ili da ima negativan test.
Primena sertifikata je varirala od samog uvođenja, a u ovom trenutka, propusnica je neophodna za boravak u svim javnim objektima u zatvorenom prostoru od 20 časova, pa do kraja radnog vremena.
O pravnim aspektima ove odluke Vlade Srbije mnogo se diskutovalo.
Ipak, u mnogim drugim zemljama kovid propusnice važe 24 časa dnevno, dok, sa druge strane, u nekim kovid sertifikati i dalje ne postoje.
U ugostiteljskim i drugim objektima u kojima su obavezne, posedovanje kovid propusnice proveravaju kovid redari, advokatica Tanja Arsić objašnjava ko i na koji način sme da reaguje ukoliko osoba nema sertifikat posle 20 časova ili ne želi da napusti objekat.
Iako se u javnosti dosta diskutovalo o tome da se kovid sertifikatima, odnosno njihovim skeniranjem od strane ovlašćenog lica, krši Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, Arsić kaže da postoje izuzeci, ali da ovaj Zakon nije prekršen.
Pravna akta, uredbe, ali i sam tok pandemije se menjaju iz meseca u mesec. Tako se i pravni propisi o suzbijanju epidemije menjaju, objašnjava Arsić. Ipak, naglašava ona, postoje propisi koji zadiru u ograničavanje ljudska prava.
Advokatska komora Srbije nije zauzela zvaničan stav po pitanju kovid propusnica, a Arsić, koja je i članica Upravnog odbora Komore, navodi da će se o pravnim aktima donetim tokom trajanja pandemije tek raspravljati u narednim godinama i to na međunarodnom nivou.