Svako od nas ima bar jedan ukrasni sapun ili mirišljavu sveću u sobi koja, naravno, stoji da bi ukrasila ili osvežila prostoriju.
Našoj sugrađanki Aleksandri Grubešić pravljenje sapuna je postao hobi. Kako kaže, ne košta mnogo, a i ne oduzuma puno vremena.
“Počeli smo ovim da se bavimo mama, sestra i ja. Prvo smo koristile samo mi, za ličnu upotrebu, zatim smo počele da delimo prijateljima i porodici i tako se stvorila ta neka tražnja, jer su oni delili. Onda su ljudi dolazili da pitaju da li mi to prodajemo, gde mogu da nađu naše proizvode. Tako smo i smislili vremenom brend i ime kako ćemo se zvati”, rekla je Grubešić.
Ručno rađeni sapuni su oni čije su polazne supstance prirodne, a to su odabrana biljna ulja, mirisi i voda. Ručno rađeni sapuni su veoma kvalitetni i blagi, a i lepog su izgleda kao ukras.
“Baza sapuna jesu četiri ulja, semenki i grožđa, maslinovo ulje, palmino i kokosovo ulje. I sa sodom i vodom dolazi do sapunifikacije tih ulja i mi dodajemo etarska ulja, razne sasušene trave i oni su za različitu primenu. Sveće pravimo od parafina, njih izlivamo. Najveći hit su nam sveće u obliku mafina, zato što je to ovde retko i njih pravimo iz dva dela. Prvo izlijemo osnove i zatim gornji deo filujemo i ukrašavamo”, pojasnila je Grubešić.
Danas ima sve više radionica domaćih sapuna, pa postaju lako dostupni. Ručno rađeni sapuni uglavnom se mogu naći na izložbama, sajmovima i festivalima.