Badnji dan je poslednji dan posta, a kao nezabilazno jelo danas na trpezi je riba. Za početak – riblja čorba.
“Prvo treba dobro iseckati luk, pa ga fino izdinstati na ulju, da on praktično nestane, a zatim idu svi oni ostali začini koji se stavljaju. Nalije se voda, onda se to sve lepo sjedini. Bez reklame, preporučujemo Fantov – Alevin začin za riblju čorbu. On se nekako nama Vojvođanima pokazao kao najbolji i najukusniji i najprimereniji za kuvanje riblje čorbe To će znatno doprineti gustini i kvalitetu riblje čorbe. Može se staviti i list dva lorbera”, preporučio je Dušan Jovanović, predsednik Riblovačkog saveza Vojvodine.
Po ukusu se može na kraju ubaciti i jedna cela ljuta paprika, dodao je on.
“Ako neko ne voli ljutinu, paprika treba da bude cela. Znači, nemojte je podeliti, seckati i slično, jer će onda riblja čorba biti ljuća. Naravno, kada se sve to dobro prokuva, u međuvremenu treba opet po ukusu dodati kašiku sirćeta, onda, otprilike, dva deci belog vina, dodati možda pola litre kuvanog paradajza, zavisi od količine koja se kuva i kad se to sve dobro skuva, na kraju treba dodati samu ribu, koju smo već pripremili. A koja je to riba? Pa što više vrsta- to bolja čorba”, naveo je Jovanović.
Iako poznavaoci ribljih specijaliteta kažu da je pečena riba na masti mnogo ukusnija od ribe pečene na ulju, nije zgoreg podsetiti da se današnja trpeza priprema na ulju.
“Znači, očišćena riba se prvo posoli, ostavi se malo da odstoji, da so uđe u to meso, a zatim onaj klasični poh u koga uvaljamo parčad ribe. Za poh je najbolje koristiti obično čisto brašno sa par kašika crvene paprike, malo soli ili vegete, čisto da popravi ukus i ništa više. Riba se vrlo brzo sprema, njeno meso se prilično lako termički obrađuje. Znači, samo par minuta na jednu i na drugu stranu da se dobije ona lepa zlatna boja i riba je već pripremljena“, kazao je Jovanović.
Jovanović podseća da je riblje meso jedno od najzdravijih, naročito rečne ribe, a sasvim je sigurno da je bez genetski modifikovanih organizama.