Prema podacima Univerziteta u Novom Sadu osobe sa invaliditetom u Srbiji su u velikom broju neobrazovane, jer mali broj njih ima završenu srednju školu, a još manje visoko obrazovanje.
Svega 13% osoba sa invaliditetom u našoj zemlji je zaposleno. Nepristupačnost je jedan od razloga, ali i predrasude u opštoj populaciji koje još uvek postoje prema njima.
Univerzitet je u cilju poboljšanja uslova studiranja mladih sa invaliditetom izdao i vodič namenjen upravo njima. Podršku ovim naporima daje i Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.
“Samo tri posto studenata su zapravo u populaciji osoba sa invaliditetom. Moramo se boriti da to bude veći procenat. Moramo se boriti, naravno, glasovima onih koji će osetiti dobrobiti i ljubav svog okruženja. Mi iz Pokrajinskog sekretarijata zajedno sa Udruženjem studenata sa invaliditetom, našim Univerzitetom činimo taj korak koji je deo naše odgovornosti. Naravno, ono što će se desiti u budućnosti zavisi pre svega od naše sinergije, od ukupne podrške, jednom zdravom društvu, humanom društvu koje funkcioniše u komplementarnosti različitosti”, reči su prof. dr Zorana Miloševića, pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanje.
Novosadski Univerzitet adaptirao je veliki broj svojih kapaciteta kako bi bio što pristupačniji ovoj kategoriji svoj studenata. U tu svrhu su im omogućeni servisi podrške, asistivne tehnologije i prilagođeno radno okruženje.
Rampe, liftovi za osobe sa invaliditetom, prilagođeni radni stolovi, štampač za Brajevu azbuku u čitaonici biblioteke, kao i druga vrsta prilagođene opreme na usluzi su mladima sa različitim vrstama invaliditeta kako bi im omogućili ravnopravne i dostojanstvene uslove studiranje.
“Bez obzira na invailiditet mogu postići velika dela u različitim poljima, jer samo ako imate hrabrosti da nešto započnete imaćete hrabrosti da to i završite. I ono što je veoma važno da nikada ne prestanemo da pomažemo jedni drugima, jer ono što činimo dobro drugima usrećiće i nas”, navela je Sanja Podunavac Kuzmanović, prodekanka za nastavu Univerziteta.
Postojići servisi podrške za studente sa invaliditetom se stalno unapređuju, kažu na Univerzitetu u Novom Sadu, ali se uvode i novine.
Sve te aktivnosti dovele su i do osnivanja Centra za informisanje i odnose sa javnošću u maju 2017. godine. Iz Univerziteta poručuju da se u Info-centru mogu dobiti sve potrebne informacije i podrška kada su pitanju studenti sa invaliditetom.