Namera studijskog putovanja kroz Srbiju bila je upoznavanje različitih tipova fortifikacija, razmena profesionalnih iskustava i ispitivanje mogućnosti za buduću saradnju.
Putovanje je završeno seminarom pod nazivom “Obnova, održavanje i promocija tvrđava – nacionalni zadaci razvoja u evropskim okvirima.”
“Ovaj seminar u organizaciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, koji afirmiše i promoviše upravo graditeljsko kulturno fortifikacijsko nasleđe, a imajući u vidu da smo mi ove godine kao Grad Novi Sad ušli u jednu veoma značajnu investiciju, odnosno obnovu podgrađa Petrovaradinske tvrđave, to je još jedan dokaz da smo na pravom putu i da treba da saslušamo mišljenje i stručnjaka iz ove oblasti, ne samo iz naše države, nego i šire”, rekao je Dalibor Rožić, član Gradskog veća za kulturu.
Učesnici putovanja bili su evropski eksperti za fortifikacije, a razmatrana je i mogućnost proširenja Evropske kulturne rute FORTE CULTURA i na prostore Srbije.
“Evropska Unija je uključila u svoje programe i svoje projekte utvrđenih gradova, a mi smo obilaskom raznih utvrđenih gradova u Srbiji pokušali da Kalemegdan, Petrovaradinsku tvrđavu, tvrđavu u Nišu, uključimo u ove programe. Očekujemo od ovog seminara da će nam pomoći da uspemo u ovoj nameri u Evropskoj uniji”, naveo je prof. dr Hans-Rudolf Nojman, iz ECCOFORT regionalne asocijacije.
Putovanje je u Srbiji, pored Petrovaradinske tvrđave, obuhvatilo i Kalemegdansku tvrđavu u Beogradu, utvrđeni manastir Manasija, tvrđave uz Dunav, zatim lokalitet Dijana kod Kladova, rimsko utvrđenje Felix Romuliana, te tvrđave u Smederevu, Nišu, Šapcu i Baču.