Usvojitelji dece koja su ometena u razvoju finansijski su obezbeđeni jer im država sve troškove plaća, dok roditelji dobijaju “tuđu pomoć” u iznosu od 26.900 dinara, a većina roditelja nije u mogućnosti da radi, jer takva deca zahtevaju celodnevnu pažnju i pomoć drugih osoba.
“To piše jasno u zakonu da je to isključivo za potrebe deteta. S obzirom da detetovo stanje se ne menja, posebno dece koja su višestruko ometena, njihovo stanje se ne menja, a roditelji stare, ne rade i nemaju finansijsku podršku. I mi smo došli u takvu situaciju da nemamo drugog izbora, ako se ove godine ne usvoji zvanično Zakon roditelj-negovatelj, mi moramo opet da se borimo na ulicama, na žalost”, rekla je Sandra Ivanković, predsednica Udruženja “Sreća”.
Ivanković kaže da ono što uliva nadu da će se stvari pokrenuti i promeniti, jeste to da je lokalna samouprava Novog Sada podržala taj zakon.
“Ovim zakonom će se još mnoge stvari realizovati. Neće morati deca da se leče SMS-om, putem ovog zakona roditelji će biti finansijski podržani, pri tom će biti i socijalno bezbedan i biće zaposleno lice iza koga stoji država”, navela je Ivanković.
Ivanković očekuje da će i drugi gradovi i mesta u Srbiji podržati predlog i zajedničkim nastupom ubrzati proces izmene ili dopune Zakona o izjednačavanju roditelja i usvojitelja.