Državna apoteka je poput komunalnog preduzeća, gde politički imenovan rukovodilac za državni novac kupuje od privatnih veledrogerija, pojasnio je dr Karađinović, što je skupo koštalo državu i građane.
“I normalno je da u toj interkonekciji državno – privatno se stvaraju ogromni gubici. Zato je i propao socijalizam. Znači, svakih nekoliko godina mi smo imali gubitak i dugovanja državnih apotekarskih ustanova u vrednosti oko stotinjak miliona evra. Svakih par godina i onda posle par godina napravi se frka, velika je gužva, neće biti lekova, šta ćemo – hajde da mi to pretvorimo u javni dug. U Skupštini izglasamo i taj javni dug koji su napravili mnogi direktori tih državnih apotekarskih ustanova se pretvori u javni dug koji svi vraćamo”, rekao je on.
Državna apotekarska ustanova je potpuno nepotrebna, smatra dr Karađinović i dodaje da se pokazalo kako sam život menja sistem koji nije valjao, kada već političari nisu to nisu želeli ili mogli da urade.
Za očekivati je da slična sudbina zadesi i domove zdravlja u Srbiji, koja, kako je rekao, kasni u tom pogledu za neprednim zemljama.
“Pogledajte u Hrvatskoj, u Sloveniji. Dom zdravlja u ovom socijalističkom obliku, tako da kažem, kolektivističkom, ne postoji nigde. Znači,ako vi imate porodičnog lekara koji ima određen broj pacienata, kartona i on je plaćen po učinku, po kvalitetu svoga rada od fonda za zdravstveno osiguranje, to znači da tako odmah eliminišemo i čekanja i gužve, neproduktivnost i prebacivanje pacijenta iz državnog u privatni sektor i tako dalje”, smatra dr Karađinović.
Zdravstvo u Srbiji mora biti oslobođeno od recidiva socijalističke prošlosti kako bi građanima bilo omogućeno da dobije dostupnu kvalitetnu uslugu u mestu u kojem živi, a korupcija bila iskorenjena, zaključio je dr Karađinović, jer su zapadna iskustva pokazala da ona u ovakvom modelu pružanja zdravstvenih usluga – ne postoji.
Emisiju “Otvoreni ekran” možete pogledati OVDE.