Povodom Informacije o dualnom obrazovanju koja je razmatrana, Pokrajinska vlada će, u okviru svojih nadležnosti, pružiti punu podršku realizaciji pilot-projekta dualne nastave.
Naime, prema prvim iskustvima, dualna nastava je dala pozitivne rezultate u osposobljavaju stručnih profila koji odgovaraju potrebama srpske privrede, navodi se u Informaciji.
Drugi, isto toliko važan pozitivan efekat, jeste što iz takvog obrazovnog sistema izlaze učenici osposobljeni za rad.
“U školskoj 2016/17. godini, na teritoriji AP Vojvodine, 336 učenika se obrazuje po principu dualnog, odnosno, kooperativnog modela obrazovanja u pet stručnih škola. To su Tehnička škola u Subotici, gde se za bravara-zavarivača obrazuju učenici i na srpskom i na mađarskom jeziku, zatim Srednja tehnička škola u Sremskoj Mitrovici, Srednja mašinska škola u Novom Sadu, Elektrotehnička škola u Novom Sadu i Tehnička škola u Pećincima, u kojoj je školske 2015/2016. godine prva generacija učenika obrazovnog profila industrijski mehaničar završila školovanje”, navedeno je u Informaciji.
Pokrajinska vlada je svojim zaključkom zadužila Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice da, prilikom planiranja upisa učenika u prvi razred srednjih škola, prednost daje obrazovnim profilima koji odgovaraju potrebama privrede, kao i obrazovnim profilima za koje postoji mogućnost izvođenja praktične nastave u preduzećima.
Takođe, konstatovala je da je potrebno da se lokalne samouprave više uključe u proces uvođenja dualnog principa obrazovanja – promocijama dualnog obrazovanja, povezivanjem kompanija i škola, kao i materijalnom podrškom ovom vidu obrazovanja.