Šest miliona ljudi svake godine umre od direktnih posledica upotrebe duvana, a skoro 900.000 nepušača umire zbog izloženosti duvanskom dimu.
Institut za javno zdravlje Vojvodine obeležava 31. maj, Svetski dan bez duvanskog dima, pod sloganom ,,Ne dozvolite da zbog duvana izgubite dah”, sa ciljem da ukaže na opasne posledice koje duvanski dim ima po zdravlje pušača, ali i onih koji nisu pušači.
“Ove godine tema 31. maja jeste duvan i zdravlje pluća, a obeležava se pod sloganom “Ne dozvoli da zbog duvana izgubite dah”. Cilj ove zdravstvene kampanje ove godine jeste da skrene pažnju na uticaj pušenja na pluća kao na jedan od vitalnih ljudskih organa, vodeći računa da je ono jedan od vodećih uzroka za maligne bolesti kod muškaraca, a trećeg među ženama”, rekla je dr Snežana Ukropina, specijalista socijalne medicine.
Kampanja Instituta, kako je rekla, teži da poveća svesnost o negativnom uticaju duvana na zdravlje pluća, od oboljevanja od raka do hroničnih plućnih bolesti, a takođe služi i kao poziv na akciju, zagovarajući efektivne mere za smanjenje upotrebe duvana i angažujući donosioce odluka iz različitih društvenih sektora u borbi za kontrolu duvana.
Duvanski dim, prema njenim rečima, šteti i razvoju deteta u svim stadijumima razvoja.
“Posebno skrećemo pažnju u okviru kampanje na uticaj duvana na razvoj pluća kod dece koji je kompromitovan ukoliko su majke bile pušači prilikom trudnoće, ili su deca u malom uzrastu i tokom celog razvoja bila izložena pasivnom pušenju. Takva deca najčešće imaju nedovoljnu razvijenu plućnu funkciju, veću verovatnoću za nastanak astme, tako i da zadrže kasnije određene komplikacije koje se tiču hroničnih bolesti plućnog sistema, astme i bronhitisa, kasnije emfizema”, istakla je dr Ukropina.
Pušenje je, kako je rekla, jedan od vodećih kancerogena u životnoj sredini koji sadrži oko 7000 hemijskih sastojaka od kojih je 69 dokazano kancerogeno, dok je duvanski dim nemoguće apsolutno odstraniti iz prostorija, s obzirom da se on u vidu čestica taloži u zidovima, stolovima, tepisima i svemu ostalom što se nalazi u prostoriji.
To je, prema njenim rečima, posebno štetno za malu decu koja pužu, ližu predmete i na taj način unose štetne čestice duvana u svoj organizam.
“Čestično zagađenje duvanskim dimom ono je naročito štetno za malu decu koja pužu i koja imaju bržu plućnu funkciju i koji ove čestice ne samo da udišu već ih i gutanjem unose u organizam, i čak i u kontaktu sa kožom mogu doći u njihov organizam a s obzirom na fizionomiju mnogo štetnijem efektu ovih hemikalija i poznato je da se duvanski dim najviše optužuje za iznenadnu smrt odojčeta, poznatu kao smrt u kolevci”, navela je dr Ukropina.
Na svetu postoji oko milijardu u 100 miliona odraslih pušača, a 80 odsto njih su u zemaljama sa srednjim ili niskim prihodima.
Institut za javno zdravlje Vojvodine će do kraja 2019. godine razviti i testirati aplikaciju za mobilne telefone kao podršku odvikavanju od pušenja. Ovaj projekat je podržan sredstvima Gradske uprave za zdravstvo.