Tokom 2016. godine u Nacionalnom registru za prigovore potrošača pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija zabeleženo je više od 16.300 prigovora potrošača.
Najveći broj žalbi upućen je na kvalitet sportske obuće, na mobilne telefone, računare i telekomunikacione usluge.
Kako je saopšteno povodom Svetskog dana potrošača koji se obeležava danas, prava se u 65 odsto slučajeva krše jer roba ili usluga nisu uobičajenog i očekivanog kvaliteta. Ipak, veliki broj prigovora jasan je pokazatelj da je svest građana o potrošačkim pravima i načinu njihovog ostvarivanja razvijena.
Sa druge strane, prava potrošača prilikom kupovine putem interneta jednaka su kupovini u prodavnicama, s tom razlikom što potrošač može da vrati robu koji je kupio u roku od 14 dana, sem u slučaju kupovine od fizičkog lica, kada građani sami snose rizik.
U cilju zaštite svojih građana, država propisuje zakone kojima se garantuju osnovna prava potrošača – pravo na zaštitu zdravlja, bezbednosti i imovinskih interesa i stara se da se oni sprovode.
Zakon o zaštiti potrošača ne primenjuje se na ugovorne odnose dva fizička lica, već se primenjuje kada ugovor zaključuju potrošač (fizičko lice) i pravno lice, odnosno preduzetnik.
2 godine – imate pravo na opravku i zamenu robe/usluge iako nemate garanciju (reklamacija)
14 dana – imate pravo da se predomislite ukoliko ste naručili robu preko Interneta, TV prodaje, kataloga, na prezentaciji ili od prodavca koji se pojavio na vašim vratima
8 dana – rok u kome prodavac mora da odgovari na reklamaciju
15 dana – rok za rešavanje reklamacije (izuzetak su nameštaj i tehnička roba, kada je rok za rešavanje reklamacije 30 dana)
30 dana – rok u kome je prodavac dužan da vam isporuči robu (ukoliko nije drugačije ugovoreno)
Inspekcijski nadzor nad primenom Zakona o zaštiti potrošača koji je donet 2014. godine sprovodi Tržišna inspekcija, koja sprovodi redovne i vanredne inspekcijske nadzore. Tržišni inspektori su tokom protekle godine doneli više od 430 rešenja za otklanjanje nepravilnosti i Prekršajnom sudu podneli preko 500 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka. U Sektoru za zaštitu potrošača rekli su nam da je Tržišna inspekcija napravila plan nadzora za 2017. godinu, kojim se akcenat stavlja na kontrolu predugovornog obaveštavanja potrošača, kao i poslovne prakse trgovaca i isporuke robe potrošačima.
Potrošači tužbom mogu pokrenuti potrošački spor pred nadležnim sudom, a da pri tome budu oslobođeni plaćanja sudske takse, ukoliko vrednost predmeta spora ne prelazi 500.000 dinara.