Prema planu EU do 2050. godine, energija predstavlja okosnicu programa zasnovanih na realnim potencijalima evropskih država i regionalnim partnerstvima u toj oblasti.
“Obnovljivi izvori tehnologije i nove tehnologije postanu jednom godišnje mesto gravitacije za čitav region Jugoistočne Evrope, ovde u Novom Sadu, i da se ovde tri strukture ravnopravno sretnu. Struktura vlasti i mogućnosti da unapređuje život i kvalitet uopšte boravka na ovom prostoru, druga struktura koja predstavlja akademsku javnost i treća koja predstavlja preduzetništvo “, istakao je dr Tihomir Simić, predsedavajući Foruma.
Kada je u pitanju energetska bezbednost Republike Srbije, prema rečima Simića, digitalizacija je ta koja, kako kaže, koja opslužuje sve potrebe građana kako bi se došlo do nivoa kvaliteta kakav postoji u Evropi.
“Vlada Republike Srbije kao strateški projekat stvara osnovu da možemo u svim elementima funkcionisanja našeg infrastrukturnog sistema koji opslužuje sve potrebe građana da dođemo do nivoa kvaliteta koji nam omogućava da integracijom, baza podataka i prepoznavanjem suštinske potrebe građana obezbedimo kao društvo kvalitet koji je za građane Evrope i za većinu razvijenijih zemalja već svakodnevnica”, kazao je dr Simić.
Jedan od zaključaka skupa je da Srbija mora ubrzano da načini ključne korake, od efikasnijeg uređenja i postavljanja ciljeva svoje spoljne, unutrašnje i ienergetske politike, do uspostavljanja funkcionalnog unutrašnjeg sistema vrednosti, legitimnog i primenjivog za međunarodnu saradnju i integraciju u evropskom tržištu.