“Dok su sajber-kriminalci ranije nastojali da razbiju odbranu preduzeća ili pojedinaca, sada se pojavio nov metod, povezan sa pandemijom – reč je o popustima i različitim ponudama za zaštitu protiv virusa, kupovinu lekova, i slično”, rekao je Kabanov.
Kako objašnjava Kabanov, korisnici bivaju upućivani na lažne internet sajtove putem kojih se vrši takozvano “pecanje”, a na kojima mnogi od njih ostavljaju podatke o svojim bankovnim karticama, ili na njihove računare biva instaliran zloćudni softver.
Počinioci sajber-prevara sada koriste sofisticiranije metode kao što su slanje linkova za internet stranice na kojima se vrši “pecanje”, kopiranje internet prezentacija i korišćenje domena velikih kompanija za slanje neželjenih elektronskih poruka i programa koji sadrže viruse, kaže Kabanov za Tas s.
Istovremeno, mnogi zaposleni ljudi koji su prešli na rad od kuće koristili su javne internet mreže a nisu instalirali ili ažurirali antivirusne programe na svojim računarima, čime su postali podložniji sajber-napadima, ističe Kabanov. (Tanjug)