U toku je novi projektni ciklus GENIUS, programa IDEJE, koji uz finansijsku podršku Fonda za nauku Srbije realizuju Medicinski i Filozofski fakultet u Novom Sadu i, u ovoj novoj fazi, Institut za molekularnu biologiju iz Beograda.
Reč je o nastavku istraživačkog projekta započetog 2011. godine koji se oslanja na podatke iz prvog registra blizanaca u Srbiji, koji sada nosi naziv STAR registar blizanaca.
Blizanci su, kako je rekla dr Željka Nikolašević psihološkinja Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, idealan uzorak zato što sami po sebi predstavljaju neku vrstu prirodnog eksperimenta.
Na osnovu velikog broja obrađenih podataka, jedan od zanimljivih zaključaka je da osobine ličnosti, uticaj genetika je u proseku od 40 do šezdeset posto, dok je preostali deo pod uticajem sredinskih faktora, na koji je moguć uticaj i korekcije. Interesantni su zaključci do kojih se došlo ovim istraživanjem vezani za zdravlje.
Većina podataka dobijena je iz stranih registara blizanaca. U Srbiji nema zvanične evidencije blizanaca, a procena je da ih ima od 70.000 do 80.000 parova. U toku je formiranje zvaničnog registra gde se blizanci prijavljuju dobrovoljno te dobijaju poziv da učestvuju u ovom projektu čiji je jedan deo i razvoj STAR registra blizanaca i kreiranje STAR biobanke.