Kada je reč o proizvodnji u zaštićenom prostoru, trenutno se završava berba salate, rukole, i spanaća, kao i vađenje rotkvice i mladog luka.
Takođe u toku je i priprema zemljišta za sadnju paradajza, i krastavaca.
“Sa ovom sadnjom će se krenuti u drugoj polovini marta meseca, a između 10. i 20. marta u plastenicima otvorenog tipa i bez dodatnog zagrevanja se pripremaju leje za setvu za proizvodnju rasada golih žila, odnosno za proizvodnju na otvorenom polju. U toku je i setva za proizvodnju rasada u objektima sa dodatanim zagrevanjem u različite hranljive kocke i u kontejnere”, naveo je prof. dr Ilin.
Brojni su radovi i na otvorenom polju, kaže Ilin i dodaje da će oni postati još intenzivniji kada se zemljište prosuši. On savetuje povrtarima da obavezno zatvore zimsku brazdu i da unesu predsetvenu količinu mineralnih đubriva, nakon čega je moguća setva crnog luka.
“Profesionalni proizvođači da obrate pažnju na poravnatost parcele, valjanje i setvu. Sejati između 900-920 do 930.000 semenki po jednom hektaru, u zavisnosti od biološke vrednosti, odnosno energije klijavosti, kako bi u vreme vađenja obezbedili sklop od oko 800 do 850.000 biljaka. Sada je upravo vreme sadnje crnog luka iz arpadžika i belih lukova iz čenova ili češnjeva, takozvanih prolećnih belih lukova”, ukazao je prof. dr Ilin.
Crni luk treba saditi na dubini od 3 do 4 centimentra na međurednom rastojanju od 20 do 30, a u baštama moguće je i od 30 do 40 centimetara. Kod proizvodnje belog luka suština je da se proizvodnja ove vrste povrća radi u pantljikama, kaže ilin, na rastojanju od 20 centimetara na rastrojanju između dva dvoreda, dok u redu treba praviti razmake od oko 10 cm.
Treća dekada marta pogodno je vreme za sadnju korenastog povrća – mrkve, peršuna i paštrnaka.
“U prvoj polovini prve dekade, najkasnije do kraja prve dekade aprila, kreće setva cvekle na otvoreneom polju, ali i sadnja svih kupusnjača za uzgajanje na otvorenom polju. Tu je važno da profesionalni proizvođači obrate pažnju na temperature pošto temperature u prvoj polovini prve dekade aprila meseca mogu da budu značajano ispod nule – od referentnih 30 godina, 18 godina sa temperaturama od -3,-4 do čak -9 stepeni.
Odmah po sadnji, kupusnjače je potrebno pokriti agrotekstilom, savetuje Ilin. Tokom aprila povrtare očekuje predsetvena priprema za setvu i sadnju toploljubivih kultura. S obzirom na malu količinu padavina koja je evidentna, a i s obzirom na najave da padavina u većim količinama neće biti, Ilin predviđa da je moguće da će krajem marta, početkom aprila, povrtari morati da zalivaju svoje zasade.