U uspostavljanju Francusko – srpskih odnosa početkom 20. veka značajnu ulogu imala su francusko – srpska udruženja koja su postojala u Srbiji, ali i u Francuskoj.
Preko kulturnih došli su ekonomski uticaji i u tom smislu je moguće povući paralele sa sadašnjicom.
“Kada analiziramo period sa početka 20. veka i analiziramo francusko-srpske odnose danas možemo uočiti izvesne sličnosti. Početkom 20. veka Francuska je ušla u savez sa Rusijom i došlo je do podele evropskih velikih sila na blokove. U tom kontekstu francuska se značajnije zainteresovala za područje Balkana, a samim tim i Srbije”, rekla je Aleksandra Kolaković, autorka i predavač tribine.
Ona je podsetila da je saradnja između Francuske i Srbije bila naročito intenzivna pre i posle I svetskog rata, kada je i francuski kulturni obrazac unet u srpsku kulturu.
“Prvi svetski rat, prihvatanje srpskih đaka izbeglica, pomoć oko reorganizacije srpske vojske na Krfu i prilikom proboja Solunskog fronta, ne možemo reći da su Francuzi oslobodili Srbiju, ali možemo reći da su doprineli kao saveznici srpski”, navela je Kolaković.
Danas možda ne možemo govoriti o prijateljstvu u tom smislu, ali se treba, kako je rekla, fokusirati na partnerske poslovne odnose između dve zemlje. Nedavna poseta srpskog predsednika Francuskoj i najavljena poseta Emanuela Makrona Srbiji ukazuje, navela je Kolaković na dinamičnije aktuelne odnose.
“Pojačano je interesovanje francuske za Srbiju pre svega u ekonomskom smislu. Videli smo te investicije koje pokušavaju da dođu iz Francuske, mogu se primetiti izvesne sličnosti”, istakla je Kolaković.
Srbija i Francuska uspostavile su zvanične diplomatske odnose neposredno nakon Berlinskog kongresa, 01. januara 1879. Francuska danas ima ambasadu u Beogradu, a Srbija ambasadu u Parizu i konzulat u Strazburu.